Infralogic har ett brett och egenutvecklat sortiment av fiber-patchar i vårt egna fabrikat CatMax.

Singelmode fiberpatchar
Fiberpatchar finns i otaliga varianter. Vi lagerför de mest förekommande i flera olika längder upp til 20 meter. Den vanligaste typen som vi också lagerför i mängder är rakslipat fiberpatchkablage med SC/UPC -SC/UPC kontaktdon. För Digital-TV är snedslipade kontaktdon bäst lämpade eftersom ljusreflektionen i donet minskas betydligt. Snedslipade kontaktdon kallas APC, och den vanligaste typen är SC/APC-SC/APC. Vi lagerför UPC och APC fiberpatchkablage i upp till 20meters längd, men kan också vid behov beställa upp till 100m.

SFP moduler eller s.k. mini-gbic moduler blir allt vanligare i switchar och i mediakonvertrar samt övrig CPE utrustning. För dessa används ett mindre kontaktdon som benämns LC. Även den finns i rakslipad typ LC/UPC-LC/UPC eller snedslipad LC/APC-SC/APC. Förutom ovan nämnda finns övergångar mellan dessa ex. SC/UPC-SC/APC eller LC/UPC-SC/UPC.

UPC kontakter är som regel alltid Blå
APC kontakter är som regel alltid Gröna

Multimode fiberpatchar
Precis som för singelmode finns det flera olika alternativ för multimode patchar. Det finns std SC/PC-SC/PC för Multimode 62,5/125 samt 50/125. Även LC/PC-LC/PC fins för samtliga typer av multimode fiber. Övergångar mellan LC till SC finns naturligtvis även de för samtliga Multimode fiber.

Multimode kontakter är oftast beiga
62,5/125 = OM1
50/125 = OM2 eller OM3

Kontakta oss gärna på 08-445 22 90 för mer information eller ta en titt i vår webbutik.